Şizofreni nedir?

Şizofreni kişideki gerçek olan ve gerçek olmayan durumlar arasındaki netliğin kaybolduğu bir hastalıktır. Bu durum düşüncelerde ya da algılarda olabilir. Kişinin günlük hayatını ve insan ilişkilerini ciddi şekilde etkileyebilir.

Şizofreni belirtileri nelerdir?

Şizofreni hastalığında gerçek olmayan düşünceler, inanışlar, görseller veya işitsel halüsinasyonlar, korkular, paranoyalarla birlikte insan ilişkilerinde, günlük aktivitelerde ve öz bakımda bozulmalar görülebilir.

Şizofreni tedavisi nedir?

Şizofreni beyin kimyasındaki bir bozukluktan kaynaklanan bir hastalık olduğundan tedavi süresince ilaç kullanımı zaruridir. Hastalığın durumuna göre bir ilaç ya da birden fazla ilacın kombinasyonu gerekebilir. Kişinin günlük yaşantısını kolaylaştırmak için tedavi psikoterapi ile desteklenmelidir. Bazı akut durumlarda Elektrokonvülsif Terapi (EKT) gerekli olabilir.

Şizofreninin nedeni belli midir? Şizofreni genetik bir hastalık mıdır?

Şizofreni hastalığının tam kesin olarak nedeni hala belli olmamakla beraber beyin kimyasındaki bozukluklar, genetik yapı ve çevresel faktörler hastalığın oluşmasında etkilidir. Ailede şizofreni hastalığının varlığı tek başına hastalık oluşması için yeterli bir sebep değildir. Ancak hastalık riskini arttırdığı bilinmektedir.

Şizofreni önemli bir rahatsızlık mıdır?

Şizofreni toplumda %1 görülme oranı ile sık görülebilen psikiyatrik bir hastalıktır. Kişinin gerçeklik algısı etkilendiği için şizofreni hastalığının bireyin günlük yaşantısına ve kişiler arası ilişkilere çok etkisi olmaktadır. Ayrıca hastalık büyük oranda yirmili yaşlarda başladığı için kişiler en üretken yıllarında bu hastalıktan etkilenebilirler.

Şizofreni iyileşir mi?

Şizofreni kronik bir hastalık olup alevlenme ve iyilik hali dönemleriyle seyreder. Kişi düzenli doktor kontrolünde ve ilaçlarını düzgün kullanıyorsa uzun süreler iyilik dönemlerinde kalabilir. Ancak bu kişinin iyileştiği ve ilaçlarını bırakabileceği anlamına gelmez. Ayrıca; düzenli doktor kontrolü hastalık alevlenmelerinin erken fark edilip hızlı müdahalesi için en etkili yöntemdir.

Şizofreni de ilaçları ömür boyu kullanmak gerekli midir?

Şizofreni kronik bir hastalık olduğundan; ilaçları uzun süre, gerekirse ömür boyu kullanmak gerekmektedir. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalksa dahi bu hastalığın tamamen geçtiği değil iyilik dönemine girdiği anlamına gelebilir.

    Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.