http://sumeyyesereyim.com.tr/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Depresyonda olduğunuzu anlamak için yaşadığınız duygu ve davranış değişikliklerini gözlemlemeniz önemlidir. Genellikle, sürekli olarak üzgün, karamsar ve mutsuz hissediyorsanız, eskiden hoşlandığınız şeylere karşı ilginizin azaldığını fark ediyorsanız ve bu durum uzun süredir devam ediyorsa, depresyon riskiniz olabilir.
Örneğin, günlük hayatta normalde arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirmeyi seviyorsanız, ancak son zamanlarda sosyal ortamlardan uzak duruyor ve yalnız kalmayı tercih ediyorsanız, bu bir depresyon belirtisi olabilir. Ayrıca, sürekli yorgun hissetmek, enerjinizin düşük olması ve uyandıktan sonra bile enerjinizi toparlayamamak da depresyon belirtisi olabilir.
Uyku düzeninizde değişiklikler yaşamanız, uyuyamama, uykusuz kalma veya aşırı uyuma hali de depresyon belirtileri arasında yer alır. İştahınızda değişiklikler, yemek yemek istememe veya tam tersi sürekli yemek yeme isteği de yaşanabilir.
Kendinize güvensizlik ve değersizlik hissi, iş veya okulda başarısız olma korkusu da depresyon belirtilerindendir. Başkalarının sizin hakkınızda sürekli kötü düşündüğüne inanma ve sürekli kendinizi başkalarıyla kıyaslamak da bu süreçte yaşanan duygular arasında yer alır.
Eğer bu belirtilerden bazılarını yaşıyor ve bu durum en az 2 haftadır devam ediyorsa, bir uzmana başvurarak durumunuzu değerlendirebilir ve uygun yardımı alabilirsiniz. Kendi başınıza karar vermek yerine, bu konuda deneyimli bir uzmana danışarak daha doğru ve etkili bir süreç izlemiş olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.