Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Cinsel işlev bozuklukları, cinsel istek, uyarılma, orgazm ve tatmin gibi cinsel süreçlerin herhangi bir aşamasında yaşanan sürekli veya tekrarlayan problemlerdir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilen bu bozukluklar, yaşam kalitesini etkileyebilir ve kişilerin psikolojik sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir.
Cinsel işlev bozuklukları genellikle aşağıdaki kategorilere ayrılır:
Cinsel İstek Bozuklukları: Bu tür bozukluklar, cinsel düşünce ve fantezilerin azalması ve cinsel eylemlere karşı ilginin düşmesi ile karakterizedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir.

Cinsel Uyarılma Bozuklukları:

Erkeklerde sertleşme problemi: Penise yeterli kan akışının sağlanamaması veya sürdürülememesi nedeniyle ereksiyon (sertleşme) elde etme veya ereksiyonu sürdürme güçlüğü olarak tanımlanır.
Kadınlarda uyarılma bozukluğu: Cinsel uyarılma sırasında yetersiz genital ya da klitoral uyarılma yaşama veya uyarılmanın sürekliliğini sağlayamama hali olarak tanımlanır.

Orgazm Bozuklukları:

Erkeklerde erken boşalma: Cinsel aktivite başladıktan kısa bir süre sonra istemsiz ve kontrol dışı boşalmanın gerçekleşmesidir.
Erkeklerde gecikmeli boşalma: Uzun süreli cinsel aktiviteye rağmen orgazma ulaşamama ve boşalamama durumudur.
Kadınlarda orgazm bozukluğu: Cinsel uyarılma sürecinde ara ara tekrarlayan veya sürekli orgazm yaşayamama durumudur.

Cinsel Ağrı Bozuklukları:

Kadınlarda ilişki sırasında ağrı: Cinsel ilişki sırasında ara ara tekrarlayan veya sürekli genital ağrı yaşanması.
Kadınlarda vajinismus: Cinsel ilişkiye girmeyi engelleyen veya ciddi rahatsızlık ve ağrı yaratan vajinal kaslardaki istemsiz kasılmalar.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.