http://sumeyyesereyim.com.tr/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrılı cinsel ilişki, cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kişinin yaşadığı rahatsızlık verici ağrı veya acıyı ifade eder. Ağrılı cinsel ilişki, tıbbi olarak disparoni olarak da adlandırılır ve daha sık kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de ağrılı cinsel ilişki yaşanabilir. Ağrılı cinsel ilişki, cinsel hayatı ve ilişkileri olumsuz yönde etkileyebilir.
Ağrılı cinsel ilişkinin nedenleri arasında fiziksel ve psikolojik faktörler bulunmaktadır. Fiziksel nedenler arasında enfeksiyonlar, cilt hastalıkları, anatomik problemler, hormonal dengesizlikler, yetersiz ya da aşırı vajinal doğal kayganlaşma ve cinsel organlarda travma yer alabilir. Psikolojik nedenler ise stres, kaygı, depresyon, geçmişte yaşanan travmatik cinsel deneyimler ve ilişki sorunları gibi durumları içerebilir.
Ağrılı cinsel ilişki tedavisi, altta yatan nedenlere göre değişir. Tedavi süreci fiziksel nedenlerin tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri, cinsel terapi ve psikolojik destekten oluşabilir. Uygun tedavi ile ağrılı cinsel ilişki sorunu başarıyla yönetilebilir ve çözülebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.